گنبد مینا

گنبد مینا بزرگترین آسمان‌نمای خاورمیانه

اگر یادتان باشد در مقاله‌های گذشته باهم سری به اراضی عباس‌آباد زدیم و درباره‌ی یکی از بناهای جذاب این منطقه، پل‌طبیعت، صحبت کردیم و اطلاعات زیادی را در اختیارتان گذاشتیم. اراضی عباس‌آباد دارای مساحتی در حدود ۶۰۰ هکتار می‌باشد و جاذبه‌های بسیار زیادی را در خود جای داده است. با مجله‌ی پرومی همراه باشید تا با یکی دیگر از اماکن جذاب و پربازدید این منطقه آشنا شویم.

اگر در حدود ۱۰۰ سال پیش و یا حتی کم‌تر از آن زندگی می‌کردیم، آسمان شهرهای بزرگ بسیار زیباتر از آن‌چه که اکنون می‌بینیم بود. این روزها به‌واسطه‌ی وجود انواع آلودگی‌های بصری موجود در هوا و به‌ویژه آلودگی نوری ناشی از سبک زندگی شهرنشینی تماشای طبیعت زیبای آسمان شب امکان پذیر نیست و برای محقق شدن این امر باید کیلومترها از شهر فاصله گرفت، به سمت کویر سفر کرد تا شاید بتوانیم از آلودگی نوری شهرها فرار کنیم و به  تماشای آسمان شب بنشینیم. اما شاید این مقدار هزینه کردن برای سفر به کویر، گذراندن این مقدار زمان و پذیرش خطرهای سفر به کویر و مناطق دور از دسترس برای خیلی از مردم امکان پذیر نباشد. پیشنهاد ما برای دور زدن تمام این مشکلات، آسمان‌نمای تهران است. گنبد مینا نامی است که برای بزرگ‌ترین آسمان‌نمای خاورمیانه انتخاب شده است.

ایده‌ی ساخت آسمان‌نمای تهران یا پلانتاریوم (به انگلیسی Planetarium) در سال ۱۳۸۷ مطرح شد و از سال ۱۳۸۸ ساخت آن شروع شد و نهایتا در اواخر تابستان ۱۳۹۳ به بهره‌برداری رسید. بنای گنبد مینا با وسعت نزدیک به ۱۸۰۰ متر مربع شامل یک سالن نمایش شیب‌دار با پتانسیل ۱۵۰ عدد صندلی و پرده نمایش گنبدی با قطر ۱۸ متر است که با استفاده از سیستم‌های نمایش دیجیتالی با موضوعات شیمی، فیزیک، زمین‌شناسی می‌باشد.
ساختمان آسمان‌نما به شکل یک خورشید سمبلیک و با الهام از المان‌های معماری ایرانی اسلامی توسط مهندسین ایرانی ساخته شده است و تولید تجهیزات فضای داخلی آن توسط شرکت‌های متخصص این حوزه انجام گرفته است.
گنبد مینا در واقع یک مجموعه با دو کاربرد است: 
    • یک شبیه ساز از جهان شناخته شده هستی، شامل کلیه کرات، اجرام سماوی، کهکشان‌ها و ستاره‌ها
    • همچنین سالن نمایش سه‌بعدی که در آن فیلم‌های علمی و اغلب با موضوعات نجومی پخش می‌شود

یکی از جذاب‌ترین و خاص‌ترین تفریحاتی که در فضای آزاد گنبد مینای تهران وجود دارد، رصد اجرام آسمانی است. شما می‌تواید سه شنبه‌ی هر هفته از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۲:۳۰ بصورت رایگان و درصورت مساعد بودن شرایط آب‌وهوایی در رصدهای گروهی مجموعه‌ی گنبد مینا شرکت کنید. اگر پیگیر و دنبال کننده‌ی اخبار مجموعه‌ی آسمان نمای تهران و همچنین اخبار نجومی باشید می‌توانید با حضور در گنبد مینا لذت تماشای بارش شهابی، خسوف، کسوف، تماشای سیارات و … را در این مجموعه تجربه کنید.

بخش‌های مختلف گنبد مینا

۱-سالن نمیش گنبد مینا

گنبد مینا

 

در مرکز گنبد مینا سالنی شیب‌دار با ظرفیت ۱۵۰ صندلی و پرده‌ی نمایشی به صورت کروی با قطر ۱۸ متر میزبان تماشاگران فیلم‌های سه‌بعدی از فضا است. هر هفته برای اکران این فیلم‌ها سانس‌هایی در نظر گرفته شده است تا فیلم‌های دو بعدی و سه‌بعدی درباره‌ی زمین شناسی، نجوم و دیگر علوم مرتبط با فضا به نمایش درآیند. سالن و تجهیزات نمایش فیلم به گونه‌ای طراحی و اجرا شده‌اند که گویی در زیر آسمان واقعی به تماشای این طبیعت جذاب نشسته‌اید.

روز هفته

سانس‌ها

ساعت

عنوان فیلم‌ها

مدت زمان

پنج شنبه و جمعه

اول

۱۸:۳۰-۲۰:۰۰

نمایش کوتاه از کران تا بیکران – دو بعدی، نمایش دو عدسی کوچک – دو بعدی ، نمایش ماجراجویی در منظومه شمسی – سه بعدی

۵۰ دقیقه

پنج شنبه و جمعه

دوم

۲۰:۰۰-۲۱:۳۰

نمایش کوتاه از کران تا بیکران – دو بعدی، نمایش از جهان سوزان پر جنب و جوش- دو بعدی، ماجراجویی در منظومه شمسی – سه بعدی

۵۰ دقیقه

پنج شنبه و جمعه

سوم

۲۱:۳۰-۲۳:۰۰

نمایش کوتاه از کران تا بیکران – دو بعدی، نمایش از ثری تا ثریا، دو بعدی – نمایش ماجراجویی در منظومه شمسی، سه بعدی

۵۰ دقیقه

۲-موزه‌ی علوم گنبد مینا

گنبد مینا

موزه‌ی علوم گنبد مینا، در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ مترمربع، داستان زمین و علوم‌ مختلفی که به آن وابسته هستند را روایت می‌کند. اینجا مکانی برای نمایش داستان زمین است جایی که می‌توان در مورد زندگی انسان‌های ماقبل تاریخ اطلاعات به‌دست آورد و با علم و جایگاه آن در میان ایرانیان بیشتر آشنا شد. 

سالن سینمای سه‌بعدی گنبد مینا در وسط این سازه قرار گرفته است و موزه علوم دور تا دور آن، از قسمت‌های مختلف علم و دانش سخن می‌گوید. 

اینجا دانستنی‌ها در مورد زمین و علم به سه قسمت تقسیم می‌شود. در گردشی جذاب و کامل ابتدا اطلاعاتی در مورد چگونگی پیدایش زمین به دست می‌آورید، بعد در مورد آنچه قرار است در آینده بر سر سیاره دوست داشتنی ما بیاید مطالب و فیلم‌هایی می‌بینید و در ادامه گردشی در فضا و آن‌چه در آن است و به آن ارتباط پیدا می‌کند، می‌زنید. همراه ما باشید تا در قسمت‌های بعدی به طور مفصل در مورد هر کدام برایتان سخن بگوییم و با بخش‌های موزه علوم بیشتر آشنا شویم.


زمین، سیاره زنده

زمین، مادر تمام موجودات و طبیعت، موضوع داستان این بخش است. این بخش به علوم زمین‌شناسی، جغرافیای طبیعی، اقلیم شناسی و علوم وابسته و آموزش اختصاص دارد و داستان زمین را برای بازدیدکنندگان بازگو می‌کند.

علاوه بر این موضوع‌ها، جدول تناوبی مندلیف، شهاب‌سنگ‌ها، کانی‌ها و فسیل‌ها را به شما نشان می‌دهند.

مجسمه‌ی ابوریحان بیرونی (دانشمند بزرگ و معروف ایرانی که در علم نجوم و ریاضیات شهره بود)، در حین اندازه‌گیری جرم حجمی کانی‌ها با وسایلی که خود اختراع کرده بود نیز، در این بخش دیده می‌شود.

علاوه بر این‌ها در این قسمت، میز ابزا‌رهای زمین‌شناسی را می‌بینید که می‌توانید با استفاده از آن‌ها آزمایش‌هایی در ارتباط با کانی‌شناسی، لایه‌های زمین‌شناسی، ساخت آتشفشان، توپوگرافی، برداشت فسیل از زیر لایه‌ها و… انجام دهید.

از دیگر جذابیت‌های این بخش موزه‌ی علوم، نمایشگری دیواری است که در مقابل آن چرخ فرمانی دیده می‌شود. این چرخ گردون در هر دور چرخش زمان را ۱۰۰۰ سال به عقب و جلو می‌برد. سوار آن شوید و چرخ را بچرخانید تا به دل تاریخ و زمان سفر کنید و ببینید زمین از ابتدا تا امروز چه اندازه تغییر کرده است. همزمان با این نمایش، در کنار تصویر نقشه زمین، شرایط آب و هوایی و اقلیمی در دوره‌های زمانی مختلف هم به صورت انیمیشن به شما نشان داده می‌شود.

زمین گهواره حیات

در این بخش، داستان حیات در زمین روایت می‌شود. سیاره‌ای که تا امروز تنها مکان قابل زندگی و سکونت برای انسان‌ها بوده و نظیرش تاکنون در جای دیگری از جهان هستی یافت نشده است. در این قسمت از موزه‌ی علوم، در مورد دانش زیست شناسی و علوم وابسته به آن نیز صحبت می‌شود. 

یکی از قسمت‌های جالب دیگری که در این بخش می‌توانید ببینید، برخی گونه‌های گیاهی و جانوری است که تنها در ایران یافت می‌شوند. برای نمایش این گونه‌ها یا آن‌ها را تاکسیدرمی‌کرده یا به صورت مجازی به نمایش گذاشته‌اند.

علاوه بر این می‌توانید از مجسمه‌های علمای ایرانی مانند جرجانی حکیم (پزشک شهیر ایرانی قرن ششم) و دیگر دانشمندان ایرانی دیدن کنید و با خواندن متنی در مورد فعالیت‌هایی که در طول زندگی‌شان داشته‌اند با این نوابغ بیشتر آشنا شوید. 

ویدیووال

در کنار جذابیت‌هایی که تابه‌‌حال به آن‌ها اشاره کردیم، ویدیووال یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های این آسمان نما به‌شمار می‌رود. اینجا جایی است که صفحه‌های بزرگ نمایش بر روی دیوارهایی نصب شده‌اند و بازدیدکنندگان بر روی آن می‌توانند به تماشای فیلم‌های علمی و تخیلی بپردازند؛ اما پخش فیلم‌ها به صورت همزمان باعث نمی‌شود که نتوانید بر روی آن چیزی که می‌ببینید تمرکز کنید. این صفحه‌های نمایش به گونه‌ای نصب شده است که تنها زمانی که در نزدیکی آنها قرار می‌گیرید می‌توانید صدایشان را بشنوید. 

فضا، جایگاه آینده

در این بخش، از ستاره شناسی، هوافضا و تاریخ فضایی و… اطلاعات بیشتری به دست می‌آوریم. 

ماکت‌هایی از فضاپیماها، راکت‌ها، پیش برنده‌ها و سازه‌های فضایی و اطلاعات مختصری از آن‌ها، حال و هوای دیگری به این بخش بخشیده و علاقه‌مندان را به خود جذب کرده است. پرتابه‌های سازمان فضایی ایران، ماهواره‌های امید، مصباح و پرتابگرهای مربوط با مقیاس ۱:۲۰ نیز در محوطه‌ای کامل نمایش داده شده اند. 

علاوه بر ماکت‌های مختلف، فیلم و انیمیشن پرتاب و استقرار در مدار این ماکت‌ها به انتخاب بازدیدکنندگان به صورت بی‌صدا پخش می‌شود. در این بخش ماهواره‌ی امید، راکت ماهواره بر سفیر یک، ماهواره آتست یک و ماهواره‌های کوچک کاوشگر یک و مصباح نیز به نمایش درمی‌آیند. در کنار این ماکت‌ها به غیر از بنرهایی که به صورت ایستا، توضیحاتی را در مورد آن‌ها ارائه می‌دهند، بخش کوچک دیجیتالی قرار دارد که مراحل پرتاب را نمایش داده و مسیر ماهواره‌های ایرانی را در هر تاریخ و زمانی مشخص می‌کند.

در قسمت تاریخ علم نجوم و فضاشناسی، در مورد علاقه‌ی انسان‌ها به فضا و سفر به آن اطلاعاتی به‌دست می‌آوریم. از ماکت ابزار سفری که کیکاوس پادشاه پیشدادی ایران زمین برای سفر به آسمان‌ها طراحی کرده تا ماکت گلایدری که عباس ابن فرناس (دانشمند و فیزیکدان معروف جهان اسلام) با آن برای نخستین بار پرواز را تجربه کرد را می‌توان در این بخش به تماشا نشست. 

ترازوهای سیاره‌ای بخش دیگر موزه‌ی علوم گنبد مینا را تشکیل می‌دهند. این ترازوها، ابزارهای موجود در سفینه فضایی علمی-تخیلی را برای شما تداعی می‌کنند. وقتی که بر روی این ترازوها بایستید می‌توانید وزن خود بر روی سیاره‌هایی مانند عطارد، زهره، مریخ، مشتری، اورانوس، نپتون، پلوتون و ستاره خورشید را محاسبه کنید.

درباره‌ی پل طبیعت بخوانید

دیگر اجسام و ابزارهای موجود در گنبد مینا 

یکی از اشیای جذاب موجود در موزه علوم، آینه‌های جادویی و دیجیتال آن است. در این آینه‌ها می‌توانید در هر لحظه لباس‌های مختلفی را بر تن خود ببینید و تصویری از آن لباس، بر تن خود داشته باشید. لباس‌های فضانوردی و همچنین لباس مشاهیری که ماکت آن‌ها در مجموعه وجود دارد نیز در این سالن گنبد مینا دیده می‌شوند. 

 

گنبد مینا

 

هزینه‌ی بلیت ورودی آسمان‌نما ۲۰۰۰۰ تومان می‌باشد. برای تهیه‌ی بلیت می‌توانید بصورت حضوری قبل از شروع هر سانس در محل گنبد مینا اقدام کنید. گنبد مینا پنجشنبه و جمعه‌ی هر هفته در ساعات ۱۸:۳۰، ۲۰:۰۰ و ۲۱:۳۰ پذیرای تماشاگران خواهد بود.

تلفن تماس: ۶-۸۸۱۹۴۶۸۵-۰۲۱

 

دسترسی و مسیرهای پیشنهادی ما:

  • با استفاده از متروی خط یک و پیاده شدن در ایستگاه حقانی در حدود نیم ساعت پیاده روی و با گذر از بوستان جنگلی طالقانی، پل طبیعت و پارک آب و آتش و از گذر از روی اتوبان‌های مدرس و همت به گنبد مینا واقع در بوستان منظومه‌ی شمسی خواهید رسید. همچنین با پارک کردن خودروی خود در پارکینگ بوستان طالقانی که دسترسی آن از اتوبان حقانی است می‌توانید همین مسیر پیاده را طی کنید.
  • مسیر دیگر، می‌توانید از بلوار نسلون ماندلا وارد خیابان شهیدی شوید و در انتهای همین خیابان در پارکینگ بوستان آب و آتش خودروی خود را پارک کنید.

گنبد مینا رو نقشه

 

 

 

کامنت خود را بگذارید