کوین سیستروم

زندگی‌نامه‌ی کوین سیستروم موسس اینستاگرام

 

تصور کنید در دوران جوانی خود بهترین پیشنهاد را از یکی از بزرگترین شرکت‌های دنیا دریافت کرده باشید. پیشنهاد خرید یکی از نوآوری‌های شما که می‌تواند شما را تبدیل به یکی از ثروتمندان دنیا کند. چیزی در حدود ۵۰۰ میلیون دلار. خارق‌العاده است؛نه؟ کوین سی ساله و مایک بیست و نه ساله دو موسس اینستاگرام بودند که این پیشنهاد را از طرف فیس بوک برای خرید محصولشان یعنی اینستاگرام دریافت کردند.کوین سیستروم 

کوین سیستورم موسس اینستاگرام

کوین سیستروم ( Kevin Systrom)

کوین یورک سیستروم  (به انگلیسی kenin systrom york) موسس اینستاگرام(instagram) متولد سال ۱۹۸۳ شهر هلیستون در ایالت ماساچوست امریکا است. مادر او دیان پلز مدیر بازاریابی شرکت Zipcar بود و پدرش داگلاس سیستروم پست معاونت ارشد منابع انسانی کمپانی TJX را در اختیار داشت.
سیستروم در دبیرستان شهر کنکورد ماساچوست درس خواند و در این مدت به واسطه بازی های کامپیوتری به مبحث برنامه نویسی علاقه مند گردید. وی سپس به دانشگاه استنفورد رفت و دوره کارشناسی خود را در رشته علوم مدیریت و مهندسی به پایان رساند. کوین سیستروم در این مدت توانست استعدادهای خود را نشان دهد و به یکی از دانشجویان برتر دانشگاه تبدیل شود. از جمله فعالیت‌های او می‌توان به فعالیت در Odeo یا همان توییتر امروزی را نام برد. طبق گفته‌های خودش به مدت دو سال در کمپانی گوگل نیز فعالیت داشته است.

مایک کریگر( Mike Krieger)

مایک کرایگر موسس اینستاگرام

مایک کریگر (Michel “Mike” Krieger) متولد ۴ مارس ۱۹۸۶ در بزرگترین شهر برزیل یعنی سائوپالو است. مایک در سال ۲۰۰۴ به آمریکا مهاجرت کرد تا در دانشگاه استنفورد ادامه‌ی تحصیل دهد. پایان نامه‌ی ارشد خود را به این موضوع اختصاص داد که چگونه رابط کاربری می‌توانند همکاری در سطح گسترده را بهبود دهند. او بعد از فارغ‌التحصیلی یک سال و نیمی به عنوان طراح تجربه‌ی کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) در شرکت Meebo که در زمینه‌ی پیام‌رسان‌های فوری فعالیت می‌کرد مشغول بود. مایک، دوران کارآموزی خود را نیز در شرکت ماکروسافت گذراند.

 

 

 

ظهور اینستاگرام

در سال ۲۰۱۰ در شهر سانفرانسیسکو ایالت کالیفرنیا ایده‌ی اینستاگرام شکل گرفت. جالب است بدانید اینستاگرام در ابتدا اینستاگرام نبود! یا بهتر است بگوییم نامی تحت عنوان Burbn  داشت. کوین بعد از خروج از گوگل به فکر طراحی خدماتی متشکل از چک-این کردن و نوعی سرگرمی تحت شبکه‌ی اجتماعی افتاد. او طرح اولیه‌ی(portotype) نرم افزار خود را تهیه کرد. نرم افزاری که بعدا همان Burbn نام گرفت. او ایده‌ی خود را با دو سرمایه گذار خطر پذیر (Venture Capital) با نام های Baseline Ventures و  Andreessen Horowitz در یک مهمانی مطرح کرد. بعد از حدود دو هفته سرمایه گذاران مبلغی در حدود ۵۰۰۰۰۰ دلار آمریکا در اختیار کوین و مایک قرار دادند. Burbn  کاربردی شبه به نرم‌افزار foursquer داشت. امکاناتی چون چک-این کردن، بدست آوردن امتیاز، اشتراک گذاری عکس، موقیعت و خیلی امکانات دیگر. اما بعد از مدتی کوین و مایک متوجه شدند که کاربران توانایی تعامل با این نرم افزار پیچیده را ندارند. به همین دلیل تمرکز خود را برای نرم‌افزاری برای به اشتراک گذاری عکس قرار دادند. توسعه‌ی Burbn گامی بود برای خلق اینستاگرام.

کوین سیستورم و مایک کریگردر واقع اینستاگرام بخشی از ایده‌ی شکل گیری خود را از دوربین‌های ظهور فوری عکس وام گرفته است. شرکت پولاروید(Polaroid) اولین شرکتی است که در تولید این دوربین‌ها قدم برداشته‌است. دوربین‌های پولاروید برای کسانی مناسب بود که نمی‌خواستند وقت زیادی را برای چاپ عکس از دست بدهند و چن روز منتظر دریافت آن بشوند؛ به همین جهت این دورببین‌ها در همان لحظه‌ی ثبت عکس، عکس را ظاهر ‌می‌کردند. همچنین در ابتدا این دوربین‌ها عکس را با نسبت ۱:۱ ثبت و با رنگ و لعاب خاصی چاپ می‌کردند. یعنی همان نسبت‌ اولیه موجود در

در سال ۲۰۱۲ اینستاگرام توسط فیس بوک به قیمت یک میلیارد دلار خریداری شد. در برخی مجلات بیان شده است که نیمی از این پول سهم کوین سیستورم بوده است.

 

نسخه‌های قبلی اینستاگرام و فیلترهای ویرایش عکس که به نوعی تداعی کننده‌ی همان لعاب دوربین‌های پولاروید است. جالب است بدانید قسمتی از ایده‌ی اینستاگرام در سفر کوین و همسرش به مکزیک شکل گرفته است. همسر کوین بعد از عکاسی کردن از خودشان با موبایل آیفون ۴ متوجه شد که در عکس خیلی خوب به نظر نمی‌رسند. راه حل این مشکل استفاده از فیلترها بود. فیلتری که بتواند نقص‌های عکس را برطرف کند. فیلتر X-pro ll همان فیلتری است که کوین آن را توسعه داد و آن را همچنان در لیست فیلتر ویرایش عکس اینستاگرام می‌بینید.نام اینستاگرام برگرفته از دو کلمه‌ی Instant camera (یعنی همان دوربین‌های ظهور فوری عکس که در بالا گفتیم) و Telegram است.

طی چند ساعت اول انتشار نرم افزار اینستاگرام، بیش از ده هزار بار دانلود شد. طی یک هفته اول این مقدار به چیزی در حدود ۲۰۰ هزار دانلود رسید. رشد و بزرگ شدن اینستاگرام از ابتدای راه‌اندازی تا اکنون بدون توقف ادامه داشته تا جایی که درحال حاضز بیش از ۴۰۰ میلیون کاربر فعال دارد.

 

 

طرح اولیه‌ی اینستاگرام

طرح اولیه‌ی لوگوی اینستاگرام که کوین سیستروم آن را در ۵فوریه ۲۰۱۱ در صفحه‌ی اینستاگرام خود منتشر کرده است.

اولین پست اینستاگرام کوین سیستورم

اولین پست اینستاگرام کوین سیستروم در تاریخ ۱۷ جولای ۲۰۱۰

 

اینستاگرام بعد از انتشار

این نرم افزار پر طرفدار در ابتدا برای تلفن‌های همراه اپل، یعنی آیفون، منتشر شد(ششم اکتبر ۲۰۱۰ به طور رسمی معرفی شد) . و جالب است بدانید نسخه‌ی اندروید آن حدود دو سال بعد(سوم آپریل ۲۰۱۲) در دسترس قرار گرفت. اینستاگرام یک ماه بعد از لانچ شدن توانست یک میلیون کاربر جذب کند و در طول یک سال توانست کاربرن خود را به حدود ۱۰ میلیون نفر برساند. نهایتا در سال ۲۰۱۲، فیس بوک، اینستاگرام را با قیمت یک میلیارد دلار آمریکا با ۱۳ نفر کارمند خرید. با توجه به میزان سهامی که هر کس داشت کوین چیزی در حدود ۴۰۰ میلیون دلار از این پول را برداشت کرد.

یکی از کلیدهای مشارکت و رشد بر طبق اظهارات مارک زاکربرگ، صاحب فیس بوک، این است که با وجود مالکیت فیس بوک، به اینستاگرام امکان رشد بطور مستقل را داده است و در واقع به کوین سیستروم اجازه‌ی ادامه‌ی رهبری اینستاگرام را داد.

کوین در مصاحبه‌ای با بلومبرگ اظهار داشت که”از جمله مزایای تبدیل شدن به بخشی از فیس بوک این بود که: ما باید با شرکتی جفت می‌شدیم که می‌دانست چگونه رشد کند، فهمیده بود چگونه یک کسب‌وکار رابسازد و دارای یکی ازبهترین تیم‌های مدیریت در حوزه‌ی تکنولوژی است. و ما باید از این امکانات به عنوان منابع خود استفاده می‌کردیم.

جوایز و افتخارات

سال ۲۰۱۲: سیستروم در ششمین دوره از مراسم «Crunchies» که از سوی

وبسایت های تکنولوژی برای تقدیر از فعالان سیلیکون ولی برگزار می شود، جایزه «مؤسس سال» را از آن خود کرد.

سال ۲۰۱۲: کوین و مایک کرایگر هم مؤسس اینستاگرام جایزه «Webby» را دریافت کردند.

سال ۲۰۱۵: سیستروم جایزه شورای طراحان مد آمریکا (CFDA) در زمینه شبکه های اجتماعی را کسب کرد.

استعفای کوین و مایک از رهبری اینستاگرام

سرانجام در بیستو چهارم سپتامبر ۲۰۱۸ کوین و مایک از سمت خود استعفا کردند. این خبر در وبلاگ اینستاگرام از سوی کوین سیستروم منتشر شد. او در این پست این چنین بیان می‌کند که: “برنامه ما این است که برای بررسی مجدد خلاقیت و حس کنجاویمان کمی به خودمان زمان بدهیم. به منظور توسعه موارد جدید علاوه بر کناره گیری از این سمت باید ایده های الهام بخش را درک کرده و با نیازهای دنیا هماهنگ کنیم.”

پس از این تصمیم غیر منتظره از سوی این دو نفر، یک هفته بعد آدام موسری از جانب فیس بوک به عنوان رهبر جدید اینستاگرام انتخاب شد.

کوین و مایک در مراسم دریافت جایزه‌ی webby

کوین و مایک در مراسم دریافت جایزه‌ی webby

برای شما عزیزان، لینک دانلود اینستاگرام این نرم‌افزار محبوب را برای پلتفورم های مختلف در زیر قرار داده‌ایم. جالب است بدانید اینستاگرام برای ویندوز نیز منتشر شده است.

برای دانلود اینستاگرام برای سیستم‌عامل WINDOWS کلیک کنید.

برای دانلود اینستاگرام برای سیستم‌عامل ANDROID اینجا کلیک کنید.

برای دانلود اینستاگرام برای سیستم‌عامل IOS اینجا کلیک کنید.

کامنت خود را بگذارید