چشم لندن بزرگ ترین چرخ و فلک جهان

چشم لندن، بزرگترین چرخ و فلک اروپا

در این پست از مجله‌ی پرومی قصد داریم درباره‌ی بزرگ‌ترین چرخ و فلک اروپا، که زمانی عنوان بزرگ‌ترین چرف و فلک دنیا را با خود یدک می‌کشید، یعنی چشم لندن، لندن آی یا به انگلیسی London Eye، صحبت کنیم. چشم لندن یا چرخ هزاره با ارتفاع ۱۳۵ متر بلندترین چرخ و فلک اروپا و به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی اروپا و شاید بهتر باشد بگوییم لندن به حساب می‌آید. پس در ادامه با پرومی همراه باشید.

 

قطعا در دورانی کودکی خود و حتی درسنین بزرگ‌سالی سوار چرخ و فلک شده‌اید. حتما می‌دانید چه لذتی دارد وقتی از ارتفاع به شهر خود نگاه می‌کنید. این لذت قطعا با فزایش ارتفاع تریجی چرخ و فلک بیشتر هم می‌شود. حال تصور کنید سوار چرخ و فلکی شده‌اید که بخاطر ارتفاع زیادش مشهور باشد. ۱۳۵ متر. ارتفاعی که تا مدتی باعث شد عنوان بلندترین چرخ و فلک دنیا را همراه چشم لندن کند.

بریتیش ایرویز (British Airways) شرکت هواپیمایی انگلستان در سال ۲۰۰۰ میلادی این چرخ و فلک را ساخت. عنوان بزرگرتین چرخ و فلک دنیا تا سال ۲۰۰۶ همراه چشم لندن بود اما در ماه مه همان سال چرخ و فلکی با نام ستاره‌ی ناچاک در چین با ارتفاع ۱۶۰ متر ساخته شد و این عنوان را از آن خود کرد. اما این عنوان، یعنی بزرگ‌ترین چرخ و فلک جهان، نیز بعد از دو سال از ستاره‌ی ناچاک گرفته شد. در مارس ۲۰۰۸ چرخ و فلک دیگری با پنج متر ارتفاع بیشتر یعنی ۱۶۵ متر، با نام پرنده‌ی سنگاپوری در سنگاپور ساخته شد. این رقابت در اینجا نیز پایان نیافت و در ۳۱ مارس ۲۰۱۴ چرخ و فلکی دیگری و تنها با اختلاف ۲٫۶ متر یعنی ۱۶۷٫۶ در لاس و گاس آمریکا ساخته شد و لقب بزرگترین چرخ و فلک دنیا را تا الان از آن خود کرده است.

 

چشم لندن بزرگ ترین چرخ و فلک جهان

 

طراحی این سازه ی بی نظیر را یک زوج جوان با نام  جولیا بارفیلد و دیوید مارکس ( Julia Barfield and David Marks ) به همراه تیم خلاقشان انجام دادند .

 دیوید مارکز و همسرش بعد از این که چشم لندن را طراحی کردند و به یکی از نقاط شاخص و نشانه های شهری ( Landmark) لندن تبدیل شدند، موفقیت بزرگی در زمینه‌ی کاریشان به دست آوردند .

البته آن ها دراین پروژه تنها نبودند و این افراد آن ها را همراهی می کردند :

  • استیو چیلتون | Steve Chilton
  • مالکوم کوک |Malcolm Cook
  • مارک اسپاروهاوک |Mark Sparrowhawk 
  • فرانک آناتول | Frank Anatole
  • نیک بیلی | Nic Bailey

ساخت چرخ و فلک لندن

 ساخت چرخ و فلک لندن یک پروژه‌ی اروپایی بوده است؛ چرا که  مواد اولیه و مصالح ساخت آن در  ۶ کشور مختلف اروپا ساخته شده است و سپس به محل ساخت چرخ و فلک آمد. بعد زا آن مراحل نصب قطعات روی پایه‌هایی که در ساحل پیش بینی شده بودند، آغاز شد:کابین های آن راشرکتی با نام پوما ( Poma ) در فرانسه ساخت در حالی که شیشه های آن ایتالیایی بودند.

  • تمام اجزای الکترونیکی آن از خود انگلستان تامین شد.
  • فولاد استفاده شده در ساخت چرخ و فلک را یک شرکت هلندی با نام هلندیا ( Hollandia )  تامین کرد.
  • تمام کابل های مورد استفاده از ایتالیا، یاطاقان های آن از آلمان و برخی مصالح مورد استفاده‌ی آن  از جمهوری چک خریداری شدند .

مالکان جدید چشم لندن

چشم لندن با سرمایه گذاری کمپانی بیریتیش ایرویز متولد شد اما امروز دیگر مالک آن نیست. در سال ۲۰۰۶ کمپانی با نام توسو این سازه را از صاحبان و طراحان آن خرید و به مالک اصلی آن  مبدل شد؛ این اقدام سبب شد تا نام این چرخ و فلک یدک کش نام این کمپانی باشد و به “The Merlin Entertainments London Eye” ( چشم لندن سرگرمی مرلین ) بدل شود .

با وجود این که مراحل خرید و فروش به طور کامل انجام شده بود اما تا سال ۲۰۰۸ می‌شد نام بیریتیش ایرویز را در کنار نام چرخ و فلک لندن دید. اما بعد از آن، به تدریج این نام، از نام تجاری این سازه حذف شد و در سال ۲۰۰۹ لوگو و نماد جدیدی با توجه به مالکان جدیدش برای چرخ و فلک طراحی شد و برای این که واژه‌ی سرگرمی در نام تجاری آن معنای ملموس تری داشته باشد، یک سینمای ۴ بعدی توسط فردی با نام کی الیوت طراحی و پیاده سازی شد تا تجربه های هیجانی بازدید کنندگان چشم لندن کامل شود.

 

چشم لندن بزرگ ترین چرخ و فلک جهان

 

اما نام تجاری ” چشم لندن سرگرمی مرلین “ تنها تا سال ۲۰۱۴ کاربرد داشت و در تاریخ ۱ آگوست ۲۰۱۴  به همان اصالت زمان تولد و همان ” چشم لندن ” تغییر نام پیدا کرد.
در نهایت در سپتامبر ۲۰۱۴ ، کمپانی کوکاکولا طبق یک توافق نامه ، حمایت مالی از چشم لندن را به مدت دو سال به عهده گرفت و هم زمان با اجرایی شدن این توافق در ژانویه سال ۲۰۱۵، چشم لندن با چراغ های قرمز رنگ روشن شد و از آن به بعد در سایت و آرم تجاری چشم لندن نام کوکا کولا به چشم می خورد.

پربازدید ترین موزه بریتانیا نیز درست در مقابل چشم لندن قرار گرفته و به عنوان معروف‌ترین جاذبه دیدنی رایگان انگلیس نیز مطرح است. این موزه بیش از ۶ میلیون بازدیدکننده دارد که در برابر چشم لندن با ۳٫۵ میلیون بازدیدکننده توانسته عنوان پربازدیدترین جاذبه‌ی پولی کشور را به خود اختصاص دهند. این چرخ و فلک در مجموع، بیش از ۱۰۰۰ تن وزن دارد و به آرامی حرکت می‌کند. به طوری که یک دور سواری با آن، ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید؛ یعنی چیزی حدود ۰٫۹ کیلومتر در ساعت که با این تفاسیر شما یک دل سیر می‌توانید در ارتفاعات لندن باشید و شهر را نظاره بنمایید.

لندن آی دارای ۳۲ محفظه کپسول مانند به شکل دماغه‌ی هواپیماست که هر کدام ۲۵ سرنشین ظرفیت دارد. یعنی جمعاً ۷۵۰ سرنشین می توانند همزمان بر آن نشسته و از فراز رود تیمز، شهر لندن را نظاره کنند.
بزرگی چشم لندن به حدی است که از فاصله نزدیک به ۵۰ کیلومتری قابل مشاهده است

برخلاف دیگر چرخ و فلک ها که صندلی های آن ها لغزشی است طراحی صندلی های این چرخ و فلک طراحی ویژه ای دارد و محفظه‌های چشم لندن به گونه‌ای به سطح بیرونی آن چسبیده که به هیچ وجه مسافران آن احساس لغزش نکنند و به راحتی و در کمال آرامش نمای ۳۶۰ درجه‌ی شهر لندن و همچنین چشم اندازی زیبا از قلعه‌ی وینزور را نیز مشاهده بنمایند. درون هر کدام از محفظه‌های شیشه‌ای سیستم گرمایش و سرمایشی مخصوصی وجود دارد تا در روزهای سرد و گرم سال مسافران بتوانند از آن بهره ببرند. چشم لندن در بعضی روزهای خاص همچون سال نو و کریسمس تعطیل است؛ بنابراین همیشه قبل از مراجعه، آخرین تغییرات را از سایت آن‌ها به صورت آنلاین چک کنید. علاوه بر آن، این بنا فاصله‌ ی کمی تا خانه پارلمان و بیگ بن دارد و با استفاده از تورهای قایق‌‌های رود تیمز می ‌توانید از تمامی آن‌‌ها به علاوه ‌ی مقاصد گردشگری معروف دیگری از جمله برج لندن، تاور بریج و کلیسای وست مینستر دیدن کنید.

 

چشم لندن بزرگ ترین چرخ و فلک جهان

کامنت خود را بگذارید