پیست اسکی آبعلی
  • 14 نوامبر 2018
  • به وسیله amirali
  • سایر
  • 0

هر آنچه که باید درباره‌ی پیست اسکی آبعلی ، قدیمی‌ترین پیست اسکی تهران و ایران بدانیم

در ۵۷ کیلومتری شهر تهران، منطقه‌ی آبعلی، در جاده‌ی هراز قدیمی‌ترین پیست اسکی تهران به نام پیست آبعلی قرار گرفته است. پیست آبعلی اولین پیست در تهران بوده که به دستگاه بالابر مجهز شده است. ارتفاع بالاترین نقطه آن از سطح دریا ۲۶۵۰ متر و پایین‌ترین نقطه‌ی آن ۲۴۰۰ متر است. این پیست که در نزدیکی شهر آبعلی و در جاده‌ی هراز واقع است، شامل پنج پیست اسکی‌ بازی است که هر کدام از آن‌ها از امکاناتی مانند تله‌کابین و تله‌اسکی برخوردارند. این پیست به‌ دلیل دسترسی آسان‌تر نسبت به دیگر پیست‌ها از ازدحام بیشتری برخوردار است. برای آشنای بیشتر با این پیست با مجله‌ی پرومی همراه باشید.

آبعلی

آبعلی شهری در استان تهران است. این شهر در بخش رودهن از توابع شهرستان دماوند قرار دارد. شهر آبعلی در ۲۵ اسفند ۱۳۸۳ با تصویب مجلس از ادغام روستای آبعلی از توابع بخش رودهن شهرستان دماوند در استان تهران با روستای مبارک‌آباد و نقاط جمعیتی سرپولک و قایم‌محله (قاپوزمحله) از توابع همین بخش تاسیس شد.

ویژگی‌هایی نظیر، آب گرم، اماکن مقدس (امامزاده هاشم) و… این منطقه را متمایز از پیست‌های دیگر ایران کرده است.

 این منطقه محل تولد اسکی نوین و پایه و اساس ورزش اسکی در ایران است.
 
آبعلی
 

این شهر چند شهرک و چند روستا به نام شهرک مدرس، شهرک هزار دشت و شهرک برق و روستاهای با نام قائم محله و مبارک‌آباد دارد. از جمله آثار تاریخی و باستانی آبعلی می‌توان سنگ دروازه و هتل آبعلی را نام برد. هتل آبعلی که در زمان رضاشاه بنا شده، امروزه در حال تخریب است. این شهر چندین چشمه آب معدنی دارد و از چشمه‌های آب معدنی برای دو کارخانه‌ی دوغ استفاده می‌شود. شاید هنوز دوغ آبعلی را به خاطر داشته باشید، دوغی که سنبل نوشیدنی سالم ایرانی بود و در هر مغازه‌ای شیشه‌های حاوی دوغ گازدار آن به چشم می‌خورد. منشا این دوغ همان شهر آبعلی در نزدیکی تهران است. اگر به آبعلی بروید هنوز هم می‌توانید این نوشیدنی را نوش جان کنید، البته طمع و مزه قدیم‌ها را ندارد.

پیست آبعلی

در نزدیکی شهر آبعلی کوهی دقیقا در جوار جاده هراز و در جهت شرقی- غربی گسترده شده که دامنه همواری دارد. همین شاخصه‌ها کافی است تا برف‌های این دامنه دیرتر از جاهای دیگر آب شده و محلی مناسب برای ورزش اسکی فراهم کند. خصوصا این منطقه به دلیل اینکه از هوای بسیار مطلوبی در تابستان برخوردار بود و همچنین در گذرگاه اصلی یعنی جاده تهران و شمال کشور قرار داشت عده زیادی از ورزشکاران آشنایی با منطقه آبعلی داشتند.

به طور کلی آبعلی آب و هوای مناسبی داشته و دارد. از همین رو، از دیرباز جولان گاه گردشگری و خوشگذرانی به حساب می آمده است. وقتی در سال ۱۳۳۲ حکومت وقت پیست اسکی احداث کرد و در آن محیط کوهستانی دستگاه های بالابر قرار داد، شهرت آبعلی مرزهای پایتخت را در نوردید و به کل ایران رسید. کافی بود پنجاه کیلومتر از تهران دور شد و از بهشتی سرد و برفی سردرآورد.

پیست اسکی آبعَلی در واقع قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران است. پیست آبعلی امکاناتی نظیر:۱ تله کابین، ۵ تله اسکی بشقابی، ۱ تله سیژ و ۳ تله اسکی چکشی، که به ۳ بخش پیست شرکت نفت، پیست‌های خصوصی و پیست تربیت‌بدنی تقسیم می‌شود را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. پیست آبعلی از لحاظ امکانات رفاهی دارای ۶ رستوران و ۱ هتل است.

در کنار پیست، برای پارک اتومبیل پارکینگ بزرگی قرار گرفته است. هر چند در روزهای تعطیل ظرفیت آن تکمیل و مجبور هستید اتومبیل خود را کنار جاده پارک کنید. کلاس‌های آموزشی مختلف برای آموزش اسکی برای رده‌های مختلف سنی در این پیست وجود دارد. تجهیزات مبتدی و حرفه‌ای اسکی نیز به فروش می‌رسد یا اجاره داده می‌شود.

آبعلی دارای یک تله کابین، پنج تله اسکی بشقابی و سی و سه تله اسکی چکشی است، که به سه بخش پیست شرکت نفت، پیست‌های خصوصی و پیست تربیت بدنی تقسیم می‌شود. همانطور که در بالا گرفته شد، ارتفاع بالاترین نقطه‌ی آن از سطح دریا ۲۶۵۰ متر و پایین‌ترین نقطه‌ی آن ۲۴۰۰ متر است. طول فصل اسکی در این پیست از اواسط دی تا اواسط اسفند ماه متغیر است. این پیست از لحاظ امکانات رفاهی دارای شش رستوران و یک هتل است.

 

تنها ویژگی آبعلی اما برف و اسکی نیست. این منطقه دارای آب گرم بوده و رستوران و هتل هم در دل خود جای داده است. البته، شایان ذکر است که اگر چیزی از اسکی نمی دانید، مدرسه ی آموزش این ورزش مفرح هم در پیست اسکی آبعلی به صورت همه روزه، سرویس دهی دارد.

پیست اسکی آبعلی

 

تفاوت پیست اسکی آبعلی با پیست های دیگر تهران

بسیار خب، شاید پس از مطالعه ی سطرهای بالا با خود بگویید چرا پیست اسکی آبعلی؟ چرا به نزدیک ترین پیست اسکی نروم؟ مگر مزیت نسبی این پیست چیست؟

همانطور که گفتیم دلیل اول می شود اینکه، پیست آبعلی قدیمی ترین پیست ایران است و چه کسی می تواند مزیت حضور احساس نوستالژیک در جان و جهان آدمی را انکار کند؟

پس از آن باید به امکانات منحصر به فرد این پیست اشاره کنیم. علاوه بر رستوران، هتل و تله کابین پیست آبعلی که ذکر آن رفت، وجود آب گرم آبعلی و امام زاده ی آبعلی خود دلایلی هستند که سیل مشتاقان را به این مقصد هدایت می کنند.

اگر بند بالا شما را قانع نکرده است ناچاریم متوسل شویم به سایر امکانات جانبی.

پیست اسکی آبعلی مجهز به کمک های پزشکی است، زمین تنیس دارد، امکان سوارکاری را فراهم آورده و تجهیزات پرش و کایت پیست اسکی آبعلی را هم به کلکسیون جامع خود افزوده است. بدین ترتیب، در زمستان می توان اسکی کرد و در فصول گرم، سوارکاری و سایر فعالیت های نشاط آور ارائه می شود.

امکانات تفریحی پیست اسکی آبعلی

 پیست آبعلی از سه واحد کلی تشکیل می شود.

۱- پیست اسکی شرکت نفت

۲- پیست تربیت بدنی

۳- و در آخر، پیست های خصوصی

هتل پیست اسکی آبعلی : مشخص نیست که این داده ها افسانه است یا ریشه در واقعیت دارد اما مردم محلی نسل به نسل شنیده اند که در سال هزار و سیصد و چهارده، مهندسی روسی به نام منگنف به همراه دو آلمانی بنای هتل اسکی آبعلی را علم کرده اند.

 

در این نوشته امکانات پیست اسکی آبعلی را شرح داده ایم، تاریخچه اش را مرور کردیم و سپس ویژگی و مشخصه های انحصاری این مکان تفریحی را زیر ذره بین قرار دادیم. در مجموعه امیدواریم آن چه نگاشته ایم به کار شما آید. به خاطر داشته باشید مشتاق مکاتبه و مکالمه با شما هستیم و سعی می کنیم به هر سوالی پاسخ درخور دهیم، با ما در تماس باشید.

 

کامنت خود را بگذارید