هالووین چیست
  • ۱۲ آبان ۱۳۹۷
  • به وسیله amirali
  • دانستی
  • 0

هالووین چیست؟ درباره‌ی آن چه می‌دانید؟

چند سالی است در کشورمان شاهد برگزاری جشنی در میان خانواده‌ها هستیم که از آن با نام هالووین یاد می‌شود. جشنی که مربوط به حدود ۲۰۰۰ سال پیش است و پیشینه‌ی تاریخی آن به مردم اسکاتلند باز می‌گردد. آیا هیچ وقت برایتان سوال پیش آمده که اصلا هالووین چیست؟ چرا مردم در این روزها با آرایش‌ها و ماسک‌های متفاوت که عمدتا ترسناک هستند ظاهر می‌شوند؟ چه آداب و رسومی برای این جشن‌ها انجام می‌شود؟ و یا ریشه‌ی شکل گیری هالووین از چیست؟ در ادامه با پرومی همراه باشید تا پاسخ سوالاتتان را بیابید.
به نقل از یکی از دوستان که در آمریکا زندگی می‌کند می‌گفت خیلی از آمریکایی‌ها دلیل اصلی این جشن را نمی‌دانند و فقط آن را برگزار می‌کنند. یعنی این جشن فقط مبدل شده به دلیلی برای خوشگذرانی. اما واقعیات جذابی در پس این جشن است که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. اگر گشت و گذاری در اینترنت بزنید و در منابع مختلف به زبان‌های فارسی و انگلیسی جستاری داشته باشید متوجه می‌شوید که دلابل و مناسبات متفاوتی برای اصل این جشن نقل کرده‌اند. اما ما قصد داریم در مجله‌ی پرومی به شرح کوتاهی از یکی از معروف‌ترین نقل‌ها بپردازیم.
همانطور که می‌دانید جشن هالووین در ۳۱ اکتبر هر سال( ۹ آبان) برگزار می‌شود. هالووین ( کوتاه شده‌ی عبارت Hallows’ Even یا Hallows’ Evening یا Allhalloween یا All Hallows’ Eve) به معنی بعد از ظهر همه‌ی مقدسین است. در زبان اسکاتلندی eve  به معنی بعد از ظهر است؛ همچنین به اختصار به صورت een نوشته می‌شود. در گذر زمان عبارت All Hallow(s) E(v)en به صورت Hallowe’en تغییر یافت.

هالووین

 

بنیانگذاران جشن هالووین قوم سلتی بودند که سال‌ها پیش از میلاد مسیح در ایرلند و شمال فرانسه زندگی می‌کردند. به روایت این قوم آغاز سال میلادی اول نوامبر است و با این اعتقاد آخرین شب سال یعنی سی و یکم اکتبر را زمان یادآوری از ارواح درگذشتگان قرار دادند.
از مراسمی که در این بخش برگزار می‌شد که البته هر کدام بعدها تغییر کرده و به شکلی کاملاً دگرگون درآمد، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

پوشیدن لباس‌هایی از پوست سر حیوانات، پیشگویی توسط کشیشان، خوردن سیب که سمبل پومانا (خدای میوه و درخت) بود و بردن باقی مانده‌های آتش و خاکستر به خانه‌ها با این نیت که آنها را از بدی‌ها و از سرمای زمستانی که در پیش بود در امان بدارد. در انتها کشیش‌ها با شب زنده‌داری و دعا  آخرین شب سال را به پایان برده و ارواح مقدس را از برزخ به بهشت رهمنون می‌کردند.
پس از گذشت سالیان دراز و با حمله رومی‌ها به این منطقه آیین هالووین دچار تغییراتی شد که ورود مسیحیان کریستین به این سرزمین و آمیختن عقاید آنها به یکدیگر در این تغییرات بی‌تأثیر نبود تا آنجا که کم‌کم «شب همه مقدسین» دیگر تنها متعلق به ارواح پاک نبود بلکه شیاطین و ارواح خبیثه را نیز در این جشن حاضر می‌دانستند. از این رو برخی از مردم در جشن هالووین لباس‌های عجیب و ترسناک می‌پوشیدند( که این روزها شاهد همین موضوع هستیم) تا در برابر ارواح و شیاطین ایستادگی کنند و به شکلی نمادین آنها را ترسانده و از میان خود برانند.

هالووین چیست

رفته رفته با شکل گیری زندگی شهری، کشاورزان تنها قشری شدند که مصرانه این جشن را برگزار می‌کردند و برای آن به در خانه‌ها می‌رفتند و طلب غذا و خوراک برای پذیرایی در جشن می‌کردند. در همین دوران موضوع trick or treat  تریت (رفتار نیک: treat) و تریک (حیله و نیرنگ: trick) پیش آمد، به این صورت که اگر کسی سخاوت به خرج می‌داد و چیزهای بیشتری به هالووین اهدا می‌کرد برای او یک کار نیک انجام می‌دادند و هر کس کالا یا خوراک قابل توجهی نمی‌داد او را به سخره و بازی می‌گرفتند. در واقع این تفکر را امروزه در این می‌بینیم که کودکان در حالی که لباس‌های ترسناک پوشیده‌اند از همسایه‌های خود درخواست خوراکی می‌کنند. همچنین اگر دقت کرده باشید کدو تنبل‌هایی که به آن جک فانوسی یا Jack-o’-lantern می‌گویند به صورتی ترسناک تراش می‌دهند و داخل آن شمع می‌گذارند تا حالتی آمیخته با ترس به خود بگیرد. 

جشن هالووین چیست

اوایل سده ۱۹ بسیاری از ایرلندی‌ها به آمریکا مهاجرت کردند و به این ترتیب بسیاری از آیین‌ها و اعتقاداتشان بار دیگر دچار تغییر و تحول شد. به عنوان مثال آمریکایی‌ها حضور شیاطین و ارواح گناهکار در هالووین را بیشتر مورد استقبال قرار دادند و بیشتر سمبل‌هایی که برای آن در نظر گرفتند ترسناک و خشن بود تا آنجا که شرارت و شیطنت در این شب کاملاً عادی و معمولی به نظر می‌رسید. گاه پیش می‌آمد که راه مردم را می‌بستند، به در خانه‌ها سبزی و میوه پرتاب می‌کردند، با سنگ و کلوخ دودکش خانه‌ها را مسدود می‌کردند و دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می‌دادند با این عنوان که این اتفاقات ناشی از حضور ارواح موذی و شیاطین است و آنها هستند که مرم را «تحریک» می‌کنند.
این اعمال باعث شد برگزاری هالووین در آمریکا برای مدتی متوقف و مسکوت بماند و پس از آن برای اولین بار به طور رسمی در سال ۱۹۲۰ به شکلی متعادل در آمریکا، هالووین جشن گرفته و به عنوان یک روز مذهبی شناخته شد. هر چند که باز هم این مراسم با آنچه در ذهن و نیت پدیدآورندگان قدیمی آن بود بسیار متفاوت برگزار شد. هالووین در کشورهایی چون ایرلند و اسکاتلند همچنان یکی از روزهای مذهبی و محترم به شمار می‌رود و با برگزاری این جشن کم‌کم به استقبال کریسمس و میلاد عیسی می‌روند.

کامنت خود را بگذارید