استن لی

خبر فوت استن لی، پدر دنیای کامیک

 خبر کوتاه بود و شکه کننده! متاسفانه باخبر شدیم که استن لی، اسطوره دنیای کامیک و خالق شخصیت‌ها و مجموعه‌های محبوب ابرقهرمانی، امروز در سن ۹۵ سالگی( ۱۲ نوامبر ۲۰۱۸) درگذشت. طبق خبری که وب‌سایت TMZ منتشر کرده است، استن لی روز دوشنبه در خانه‌ی خود در هالیوود هیلز دچار سکته قلبی شد و سپس با آمبولانس راهی مرکز درمان پزشکی Cedars-Sinai شد، اما در نهایت او در این مرکز و در سن ۹۵ سالگی دار فانی را وداع گفت و برای همیشه از دنیای کامیک خداحافظی کرد. دختر او ، ” جی سی لی ” نیز اعلام کرده است که امروز صبح استن لی به مرکز پزشکی سیدرز-ساینای منتقل شد و در همان محل از دنیا رفت.بدون هیچ شکی این خبر شوکه کننده باعث ناراحتی، غم و اندوه طرفداران دنیای کامیک، ابرقهرمانی، مارول و حتی سینما شده است و با اعلام این خبر شاهد واکنش‌های افراد مشهور مختلف از جمله بازیگران دنیای سینمایی مارول بوده‌ایم. جون سلیا، دختر استن لی در بیانیه منتشر شده TMZ گفت:

پدرم همه طرفدارانش را دوست داشت. او بزرگ‌ترین و شایسته‌ترین مردی بود که دیده‌ام.

خلاصه ای از زندگی نامه‌ی استن لی مارتین لیبر

استن لی

استنلی مارتین لیبر (انگلیسی: Stanley Martin Lieber؛ زادهٔ ۲۸ دسامبر ۱۹۲۲) معروف به استن لی (به انگلیسی: Stan Lee) نویسنده، ویراستار و منتشر کننده کتاب‌های کمیک (مارول)، بازیگر، تهیه‌کننده و مجری تلویزیونی اهل آمریکا بود.وی در سن ۱۷ سالگی کار خود را در ” Timely comics “( که بعدها به مارول تبدیل شد ) به عنوان یک معاون و دستیار آغاز کرد؛

این مرد، با قدرت گام‌های بلند این عرصه را پی در پی می‌پیمود تا اینکه عنوان‌های سردبیر ، مدیر طراحی و نویسنده‌ی اصلی مارول کامیکس را تا سال ۷۲ به دوش کشید، زمانی که او دیگر به عنوان ناشر شناخته میشد! استن لی در سال ۱۹۷۱ از شرکت مارول بازنشسته شد؛ نشریه ای که در اوج دوران موفقیتش سالانه ۵۰ میلیون کپی فروش داشت.

او یکبار درباره مارول گفته بود:

«مارول جهانی پر از تخیل است، یک ایده وحشیانه و یک رفتار درخشنده و یک راه نجات از زندگی یکنواخت و کسالت بار. مارول شبیه به یک مهمانی سورپرایزی برای ذهنها و چشم‌ها و خیالات است؛ یک اثر ادبی لجام گسیخته به همراه لمس طغیان و تمایل جسورانه به چشم در چشم شدن و تحقیر یک اژدها.»

او به همراه چند هنرمند دیگر از جمله جک کربی و استیو دیتکو، شخصیت‌های کمیک زیادی از جمله مرد عنکبوتی، مرد آهنی، هالک، مردان ایکس و چهار شگفت‌انگیز را خلق کرده بود.

وی در تمام فیلم‌هایی که از روی کتاب‌های کمیک او ساخته شده‌است، در نقش‌های بسیار کوتاهی بازی کرده‌ است.

همسر وی نیز، سال گذشته، در ۶ ژوئیه ۲۰۱۷ در سن ۹۵ سالگی پس از ۷۰ سال زندگی مشترک با استن درگذشت.

لی در طول سال‌های گذشته با مشکلات و بیماری‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کرد و طی سال‌های اخیر دچار مشکلات بینایی نیز شده بود. استن لی و جک کربی از سال ۱۹۶۱ همکاری خود را با خلق مجموعه چهار شگفت‌انگیز (The Fantastic Four) آغاز کردند. پس از آن لی در خلق شخصیت‌ها و مجموعه‌های محبوبی که امروز بیشتر برای فیلم‌های خود شناخته می‌شوند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مرد عنکبوتی (Spider-Man)، بلک پنتر (Black Panther)، هالک شگفت انگیز (The Incredible Hulk)، آیرون من (Iron Man)، ایکس من (X-Men) و اونجرز‌ (The Avengers) اشاره کرد، نقش داشته است. بی شک اقدامات و زحمات او در خلق کارکترهای بزرگ و ماندگار دنیای کامیک توصیف ناپذیر است و شروع عصر پیشتازی فیلم‌های کامیک بوکی ( که با سری X-men و مرد عنکبوتی سم ریمی آغاز شد ) این موضوع را برای همگان آشکار ساخت …

استن لی

استن لی آنطور که در زندگینامه خود می‌نویسد آدم بسیار منضبط و وقت شناسی در کار بوده است.

“همیشه روی میزم یک ساعت رو میزی داشتم و در هر اتاقی نیز بالاخره یک ساعت دیواری و یا هر نوع ساعت دیگری داشتم که به من زمان را بگوید. برای من این مساله مهم بود چرا که نباید هیچ تاخیری در فرایند چاپ کتب صورت می‌گرفت وگرنه با جریمه‌های سنگین روبرو بودم.”

استن‌لی در میان ما نیست و نهایت ملاقاتی که با او در آینده خواهیم داشت، در هیبت همین سکانس‌های کوتاه خواهد بود. او ۹۵ سال عمر کرد ولی نتوانست بماند و پایان افسانه اونجرز را در سال آینده همراه با مردم ببیند، اما چیزی که هیچ‌وقت از یادمان نمی‌رود اینست که سرآغاز این پایان‌ها و پایان‌های آینده دنیای ابرقهرمانان، به دست او و نبوغ خلاقانه و شگفت انگیز او نوشته شده است. استن لی و آثارش روی تربیت فکری بسیاری از هنرمندان امروزی و ژانرهای مختلف فانتزی، علمی تخیلی و… در ادبیات و سینما تاثیر گذاشت و نامش برای همیشه همراه با ابرقهرمانانش در یادها خواهد ماند.

اگرچه استن لی هرگز نقشی را در ایجاد و گسترش دنیای سینمایی مارول نداشته است، اما صحنه‌های کوتاه و افتخاری او همیشه به بخش جدا نشدنی فیلم‌های این مجموعه تبدیل شده و او حضور در تمامی فیلم‌های این مجموعه به‌همراه حضورهای افتخاری دیگر در برخی از فیلم‌های دیگر مارول را در کارنامه خود داشته است. بسیار هم بعید است که بتوان جای خالی این صحنه‌ها را در فیلم‌های آینده مارول پر کرد. 

اگر تمدن‌های کهن و سرزمین‌های قدیمی، اسطوره‌های خودشان را داشتند، او هم اسطوره‌هایی برای آمریکای قرن بیستم خلق کرد که خیلی زود، دامنه‌ی محبوبیت‌شان به‌سراسر جهان رسید و پشت‌وپناه و الگوی بسیاری از نوجوانان و جوانان شد که می‌خواستند برای خودشان کسی باشند.

او همواره در قلب عاشقان این عرصه جای داشته و خواهد داشت؛ هرچند همگی باید بپذیریم که دلمان بسیار برای این مرد دوست داشتنی تنگ خواهد شد …

روحش شاد و یادش گرامی

کامنت خود را بگذارید