مرد تانکی
  • 12 نوامبر 2018
  • به وسیله amirali
  • سایر
  • 0

داستان عکس: مرد تانکی

آیا تا به حال اسم مرد تانکی به گوشتان خورده است؟ اگر داستان مرد تانکی را نشنیده‌اید، داستان تظاهرات سال ۱۹۸۹ چین را چطور؟ این دو قصه بایکدیگر رابطه‌ی جالبی دارند که باعث مشهور شدن شخصی به اسم جف وایدنر شد که این لحظه را ثبت کرده است. اگر درباره‌ی این دو اتفاق چیزی نشنیده‌اید، همراه مجله‌ی پرومی باشید تا داستان مرد تانکی ، عکاس آن جف وایدنر و اعتراضات میدان تیان‌آن‌من چین، بزرگترین میدان جهان، را بخوانبم.

میدان تیان‌آن‌من

بنای اولیه‌ی این میدان که بزرگترین میدان جهان واقع ر پکن است، به اوایل قرن پانزدهم میلادی باز می‌گردد؛ کاربرد اولیه‌ی آن دروازه‌ی قدیمی شهر ممنوعه بوده‌ است. نام این میدان به زبان چینی به معنی «میدان آرامش آسمانی» است. این میدان بزرگترین میدان جهان به‌شمار می‌رود. تا قبل از مرگ مائو، عکس سران کمونیسم یعنی مارکس، انگلس، لنین و استالین در این میدان نصب شده بود. همچنین امروزه در اطراف این میدان، ابنیه‌ی مهم تاریخی، همچون مجموعه کاخ‌های شهر ممنوعه، پل‌های «جین شوی» (آب طلایی) و دیوار سرخو مجلس چین واقع شده‌ است.

میدان تیان‌آن‌من

 شروع اعتراضات

همه چیز از اعتراضات سال ۱۹۸۹ در چین شروع شد. اعتراضاتی که رهبری آن بر عهده‌ی دانشجویان چینی و جنبش دموکراسی چین بود و از ۱۵ آوریل ۱۹۸۹ تا ۴ ژوئن همان سال ادامه پیدا کرد. گفته می‌شود صدهزار نفر از دانشجویان و مردم عادی، در این واقعه به ناپایداری اقتصادی چین و سرکوب‌های حزب کمونیست و فساد دولتی اعتراض کردند. از این اعتراضات با نام‌های دیگری از جمله: اعتراضات میدان تیان‌آن‌من یا قتل‌عام ۴ ژوئن یاد می‌شود. چرا که هسته‌ی اصلی و مرکزی این اعتراضات در میدانی بزرگ با نام میدان تیان‌آن‌من شکل گرفته بود. همچنین بر طبق اسناد و نقل قول‌های موجود در رابطه‌ی با این شورش گفته می‌شود یکی از بزرگترین سکوب‌ها و قتل‌عام‌های جهان در این ایام رخ داده است. بیان می‌شود که در جریان این اعتراضات چیزی در حدود صد تا هزار نفر کشته شدند. اما در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۷ اسنادی طبقه‌بندی شده از دولت انگستان بیان کرد که تعداد کشته‌ها در جریان اعتراض میدان تیان آن من به ده هزار نفر نیز می‌رسد. آلن دونالد سفیر وقت بریتانیا در چین خاطر نشان می‌کند که این افراد به دست نیروهای چینی سرکوب شدند.

میدان تیان آن من

جف وایدنر

جف وایدنر

جف وایدنر

 

جف وایدنر (به انگلیسی Jeff Widener) عکاس آمریکایی، متولد ۱۱ آگوست ۱۹۵۶ است. جف در طی سالها، بیش از ۱۰۰ کشور را تحت پوشش عکس‌های خود قرار داده است. کشورهایی که درگیر ناآرامی های مدنی و جنگ های اجتماعی بودند.

او همچنین نخستین عکاس خبری بود که تصاویر دیجیتالی را از قطب جنوب ثبت کرد. در سال ۱۹۸۷، او به عنوان ویراستار عکس Associated Press برای جنوب شرقی آسیا استخدام شد. در آنجا از داستان جنگ های خلیج فارس تا بازی های المپیک در این منطقه تحت پوشش قرار داد. شاهکارهای دیگراو میتوان از  تیمور (Tiimor)شرقی، افغانستان، کامبوج، برمه، سوریه، اردن، هند، لائوس، ویتنام، پاکستان و بسیاری دیگر نام برد.

 

 

 

 

 

اعتراضات میدان تیان آن من را بیان کردیم و جف وایدنر را نیز معرفی کردیم. حالا نوبت به آن می‌رسد که داستان مرد تانکی را تعریف کنیم.

مرد تانکی

مرد تانکی

مرد تانکی

بر طبق سنت در هر اتفاق و رویدادی، تعدادی خبرنگار و عکاس برای تهیه‌ی گزارش به محل رویداد اعزام می‌شوند. اعتراضات پکن و جف وایدنر نیز از این قاعده و سنت مستثنی نبودند. جف به منظور ثبت وضبط صحنه سرکوب تیاانمن در ۵ ژوئن ۱۹۸۹، وظیفه داشت که تجهیزات و فیلم‌های دوربین را به هتل ببرد. اما با ریسک جلوگیری از ورود وی توسط ماموران امنیتی مواجه بود. اما شخصی به اسم کرک مارسن(Kirk Martsen) او را برای ورود به هتل کمک کرد. همچنین کرک بعدا فیلم‌های بیشتری برای ثبت وراد هتل کرد و در اختیار جف قرار داد.

جالب است بدانید قبل از ثبت این عکس، در سوم ژوئن در سنگ‌باران صحنه‌ی اعتراضات جف زخمی شد و یکی از ضربات که ممکن بود او را بکشد به دوربین نیکونی f3  که از جنس تیتانیوم بود اصابت کرد و جانش را نجات داد. فردای سرکوب اعتراضات چین ، بعد از آنکه معترضین به وضعیت، سرکوب شدند، ستونی از تانک‌های تایپ ۵۹ چینی در میدان تیان آن من در حال حرکت بودند. در همین زمان مردی با پای پیاده و بدون هیچ سلاحی جلوی این خط از تانک‌ها می‌ایستد و حرکت آن‌ها را متوقف می‌کند. در همین زمان جف وایدنر بر طبق گفته‌های خودش در طبقه‌ی پنجم همان هتل و  مشرف به میدان و در واقع مسلط به این اتفاق با لنزی ۸۰۰ میلی‌متری این لحظه را ثبت می‌کند. عکسی که بعدا با نام مرد تانکی معروف می‌شود. اطلاعات کمی در مورد این مرد و سرنوشت او در دست است. کمی پس از این رویداد، روزنامهٔ سان ( (The Sunکه از معروفترین و پرفروشترین روزنامهای شایعه پراکن و زردنامه‌های بریتانیایی است این مرد را یک دانشجوی ۱۹ ساله به نام وانگ وِیلین (王维林) معرفی کرد، اما صحت این ادعا اثبات نشده است. از آن زمان شایعه‌های زیادی در مورد این فرد و احوال او سر بر آورده‌است، ولی برای هیچ‌یک مدرک کافی ارائه نشد. اما اتفاق مهمی که افتاد معروف شدن عکاس این عکس، یعنی جف وایدنر بواسطه‌ی ثبت این عکس بود. عکسی که در سال ۱۱۹۰ نامزد دریافت جایزه‌ی پولیتزر (Pulitzer) شد.

 

کامنت خود را بگذارید