باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران

برای همه‌ی انسان‌ها دیدن حیوانات، موجودات زنده، گل و گیاه و… از جذابیت خاصی برخوردار است. اگر در اطراف خود دوستی داشته باشید که از حیوان خانگی نگهداری می‌کند متوجه این لذت و جذابیت حیوانات خواهید شد. همه‌ی ما پدربزرگ و مادر بزرگی داشتیم که در حیاط بزرگ خانه‌شان مرغ و خروس نگداری می‌کردند. یا همیشه قسمتی از منزل را اختصاص به گل و گیاه می‌دادند. اما امروزه با توجه به سبک زندگی آپارتمان نشینی امکان ایجاد فضای این‌چنینی نیست. 

در کنار این گونه معضلات شهر نشینی شهرداری‌ها فضاهایی عمومی برای تفریح ایجاد کرده‌اند. از جمله‌ی این اماکن باغ پرندگان تهران است. باغ پرندگان تلفیقی از فضای گذشته خانه‌ پدربزرگ‌ها باغ و باغ وحش است.

در ادامه با مجله‌ی پرومی همراه باشید تا اطلاعات کاملی درمورد باغ پرندگان پیدا کنیم.

 

باغ پرندگان تهران

اگر راهی شمال شرق تهران شوید، در شمال اتوبان شهید زین‌الدین با جنگل لویزان مواجه خواهید شد. در میان جنگل لویزان باغ پرندگان تهران با مساحتی در حدود ۲۰ هکتار احداث شده است. این باغ با دارا بودن ۲۵۰ گونه و ۲۰۰۰۰ بال پرنده در دل طبیعت پاک طراحی و ساخته شده است تا شرایط نگهداری پرندگان به صورت طبیعی وجود داشته باشد.

فاز اول این مجموعه در سال ۱۳۹۲ افتتاح و به بهره برداری رسید. این فاز دشتچَر نام گذاری شده است و پرنده‌هایی را در خود جای داده است که یا در قفس نگهداری می‌شوند و یا توان پرواز ندارند. فاز دوم در قسمت شمال با مساحتی معادل ۶/۲ هکتار طراحی شده است. این باغ نیز آبچَر نام دارد و پرندگانی را شامل می‌شود که توانایی پرواز را دارند. ساخت این باغ ۳ سال به طول انجامید. پوسته‌ی فاز دوم به گونه‌ای طراحی شده است که از خروج پرندگان از محیط جلوگیری می‌کند. این قسمت از باغ به‌خاطر طراحی سازه‌ی فولادی خود جوایزی را از آن خود کرده است:
سال ۱۳۹۶ جایزه‌ی دادمان به خاطر طراحی و ساخت سازه فولادی و شبکه کابلی و مش توری باغ پرندگان تهران
سال ۱۳۹۵ طرح تقدیر شده فولادی در حوزه سازه‌های خاص

سازه فلزی و شبکه توری کابلی برای جلوگیری از خروج پرندگان و ممانعت از ورود سایر جانداران به این فضا در سال ۱۳۹۰ کلید خورد و در سال ۱۳۹۶ پایان یافت.

عناصر تشکیل دهنده سازه باغ پرندگان تهران

  • سازه اصلی: شامل ستون‌های میانی، پی‌های میانی
  • سازه فرعی: شامل ستون‌های کناری پی‌های کناری
  • پوشش کابلی: شامل شبکه کابلی اصلی و فرعی، شبکه مش

در این طرح از مجموعه‌‏ای از کابل‌های اصلی استفاده شده‌است که شبکه‌ای از کابل‌های فرعی را نگه می‌دارد. وظیفه کابل‌های فرعی ایجاد مدول‏‌های کوچک‌تر برای نگهداری و تحمل نیروی پوشش نهایی است. ستون‌های میانی از ۴ یا ۵ قطعه متفاوت تشکیل شده‌اند که در مجموع این قطعات در ۱۹ تیپ متفاوت از لحاظ ابعادی و قطر و ضخامت لوله‌ها طراحی شده‏‌اند. ارتفاع ستون‌های میانی از ۳۰ تا ۴۷ متر متغیر است. بر روی سر این ستون‏‌ها کلاهک‌‏هایی قرار می‌گیرد که نقش نگهدارنده شبکه مش‏‌ها را برعهده دارد و باعت سهولت در نصب شبکه مش می‌شود.

این ساختار عظیم کابلی-شبکه ای، با ابعادی حدود ۱۵۰×۴۰۰ مترمربع، شامل ۱۲ ستون فولادی اصلی با متوسط ارتفاع ۴۰ متر و ۶۸ ستون جانبی است. این سازه وزنی معادل ۲۵۰۰ تن دارد. هدف اصلی انتخاب این طرح، قابلیت آن در پوشش فضایی عظیم با کمترین تعداد ستون‌ها و بیشترین وسعت میان هر دو ستون اصلی است تا پرندگان بتوانند آزادانه در محیطی وسیع پرواز کنند.

باغ پرندگان

معرفی بخش های مختلف باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان بخش‌های مختلفی برای نگهداری انواع پرندگان را درخود جای داده است. در ادامه با معرفی این بخش ها با ما همراه باشید.

۱- ورودی باغ پرندگان

ورودی باغ در بالاترین قسمت آن قرار دارد و از آنجا می‌توان تقریبا تمام محوطه باغ پرندگان را تماشا کرد. از این جا به بعد مسیری پیچ در پیچ در مقابل شماست و راه رسیدن به قسمت‌های مختلف از این مسیر می‌گذرد. برای رسیدن به ورودی اصلی باید از چند سری پلکان بالا بروید تا به باجه بلیت فروشی برسید. 

۲- ماکیان سانان

یکی از جذاب ترین بخش‌های باغ پرندگان تهران، قسمت ماکیان سانان آن است. ماکیان یا طیور به دسته ای از پرنده‌های اهلی گفته می‌شود که به وسیله انسان‌ها برای استفاده از تخم مرغ یا گوشت و پرشان مورد استفاده قرار می‌گیرد. آماده باشید تا مرغ و خروس‌هایی کاملا متفاوت از آن‌چه در ذهن دارید را در این قسمت تماشا کنید. پرنده‌هایی بی‌نهایت زیبا و جذاب و گوناگون که از دیدن آن‌ها سیر نمی‌شوید. انواع زاغ و بسیاری جانور تماشایی دیگر در این بخش منتظر شما هستند.

۳- گنجشک سانان 

دیگر بخش جذاب و البته پر سر و صدای مجموعه باغ پرندگان، بخش گنجشک سانان آن است. تنوع بسیاری از پرنده ها در رنگ ها و نقش های مختلف را می‌توانید در این قسمت ببینید و از خلقت خدا شگفت زده شوید. ملنگو اسکندر کوچک، کوکاتیل-عروس هلندی، جیجاق ارواسیایی، انواع سهره‌ها، فنچ، تعدادی از طوطی‌سانان و … تعدادی از پرنده‌های بخش گنجشک‌سانان را تشکیل می‌دهند. 

۴- پرندگان شکاری

بخش پرندگان شکاری، قسمت پر ابهت و در عین حال تا حدودی دلگیر باغ پرندگان تهران است. تماشای حیواناتی که در طبیعت در رده‌های بالایی غذایی قرار دارند و ابهت، زیبایی و قدرت شکار آن‌ها زبانزد خاص و عام است در قفس‌هایی کوچک ممکن است چندان خوشایند نباشد؛ اما وقار، بزرگی و هیجان دیدن پرنده هایی مانند عقاب، شاهین، باز، کرکس و … چیزی نیست که تا آخر عمر از یادتان برود. تماشای این موجودات از نزدیک و به خصوص در لحظه پرواز که تازه در این زمان می‌توان بزرگی و ابهت‌شان را درک کرد، تجربه ای ناب و از دست ندادنی است. یکی دیگر از جالب ترین پرنده‌هایی که در این‌جا می‌توانید ببینید جغدهای شاخدار هستند؛ پرنده‌هایی که برای دیدن‌شان باید کمی دقت داشته باشید زیرا قدرت استتار این موجودات بسیار عالی است.

باغ پرندگان تهران

۵- پرندگان گرمسیری 

این بخش از باغ پرندگان در قسمتی بسته و زیر پوششی پلاستیکی ایجاد شده است. برای ورود به آن باید از در بسته‌ای وارد شوید که به محض باز کردن آن، هُرم گرما و رطوبت به صورت می‌زند و بلافاصله یاد فضای شمال یا جنوب به ذهن می‌آید. در این قسمت رودخانه‌ای سراسری دیده می‌شود که پرندگان مختلف در کنار هم شنا می‌کنند. هم نشینی رنگ‌ها و طرح‌های مختلف و گوناگون آن‌ها جذابیت این بخش را دو چندان می‌کند. این‌جا که هستید نگاهی هم به بالای سرتان داشته باشید تا پرنده‌هایی که در بالای سرتان در حال تماشای شما هستند را از دست ندهید. 

۶- پرندگان برکه 

زیباترین بخش باغ پرندگان، قسمت برکه و پرنده‌های آبزی آن است که آزادانه در برکه و رودی زیبا در حال شنا کردن هستند. محوطه‌ای جذاب با پیاده راه‌های چوبی، درختانی سرسبز و سر به فلک کشیده و حیواناتی بسیار تماشایی که هر کدام به نحوی قدرت خالق را به نمایش می‌گذارند و عظمت طبیعت را پیش چشمان‌مان می‌آورند. این قسمت یکی از آرامش‌بخش‌ترین قسمت‌های باغ نیز هست و صدای آب روان و شنای پرنده‌های زیبایی مانند قوی سپید و سیاه، پلیکان، فلامینگو، غاز و … برای لحظاتی شما را میخکوب و غرق در دنیایی دیگر می‌کند. 

باغ پرندگان تهران

۷- کبوترسانان

یکی از پرنده‌هایی که تقریبا تمام ما ایرانی‌ها با آن آشنایی داریم و در بسیاری زمان‌ها آن‌ها را در گوشه‌گوشه شهر می‌بینیم، کبوترها هستند. اما این نوع از کبوترها، تنها بخش بسیار کوچکی از تنوع این گونه را شامل می‌شوند. قسمت کبوترسانان باغ پرندگان، نمونه‌هایی فوق‌العاده جذاب و شگفت‌آور از این پرنده‌ها را در معرض نمایش قرار داده است، به طوری که هرگز باور نمی‌کنید تا این حد گوناگونی تنها در میان کبوترها می‌تواند وجود داشته باشد. البته قسمت کبوترسانان در بالاترین بخش محوطه باغ پرندگان قرار گرفته و ممکن است به دلیل تماشای دیگر بخش‌ها، بازدید از آن را از دست بدهید. چشم‌انداز تهران نیز از این قسمت بسیار زیباست و عکاسی از آن می‌تواند یکی از یادگاری‌های جذاب شما از این گردش باشد.

۸- بخش طاووس‌ها و شترمرغ‌ها

آخرین بخش باغ پرندگان، قسمت طاووس‌ها و شترمرغ‌های آن است. پرنده‌هایی جذاب که خیلی از ما تنها در مستندهای تلویزیونی یا فیلم‌ها موفق به تماشای‌شان شده‌ایم؛ اما این‌جا در محوطه‌ای زیبا می‌توانید زیباترین پرنده روی زمین را از نزدیک ببینید و درمورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. طاووس‌هایی با پرهای رنگارنگ و فوق‌العاده تماشایی که در قسمت‌های مختلف قفس‌شان خرامان‌خرامان راه می‌روند و از بازدیدکنندگان دلبری می‌کنند. 

امکانات

باغ پرندگان تهران برای راحتی بازدیدکنندگان و جذاب‌تر کردن فضای باغ، امکانات متنوع و جالبی را ایجاد کرده است که در ادامه آن‌ها را برای شما معرفی می‌کنیم. 

پارکینگ
مجموعه‌ی باغ پرندگان دو پارکینگ بزرگ دارد که پارکینگ اول در نزدیکی درب ورودی و پارکینگ دوم آن کمی بالاتر از آن قرار گرفته است. این پارکینگ هزینه ورودی جداگانه‌ای از خود باغ دارد و برای استفاده از آن باید مبلغی را بپردازید.

کافه، رستوران و بوفه
یکی از امکانات خوبی که در باغ پرندگان تهران ایجاد شده وجود رستوران، کافه و بوفه است که با منوهای غذایی متنوع و جذاب و خوراکی‌های خوشمزه در تلاش هستند تا بازدیدکنندگان را راضی به خانه بفرستند.

آلاچیق و نیمکت چوبی
در بخش‌های مختلف باغ پرندگان نیمکت‌های چوبی و تعدادی آلاچیق وجود دارد که می‌توانید برای استراحت از آن‌ها استفاده کنید.

عکاسی با طوطی
از کارهای هیجان‌انگیزی که می‌توان در باغ پرندگان تهران انجام داد عکاسی با طوطی ماکائوست که می‌تواند سوغاتی جالبی از سفر به این مکان باشد.

دیگر امکانات
کارگاه نقاشی در طبیعت، کلبه گل و گیاه، ون‌هایی که به صورت رایگان بازدیدکنندگان را تا در ورودی و داخل باغ سوار می‌کنند، نمازخانه و سرویس‌بهداشتی از دیگر امکانات باغ پرندگان هستند.

باغ پرندگان تهران روی نقشه

 

توجه داشته باشید که برای ورود به باغ پرندگان تهران باید مبلغ ۵۰۰۰ تومان را به عنوان هزینه‌ی ورودیه بپردازید. همچنین هزینه‌ی پارکینگ به طور جداگانه باید پرداخت شود. توجه داشته باشید اگر قصد عکاسی با دوربین حرفه‌ای خود را داشته باشید، احتمالا باید مبلغی را جداگانه بپردازید.

آدرس باغ پرندگان تهران

۱-خيابان هنگام، خيابان ۳۵ متري استقلال، خيابان كوهستان، باغ پرندگان تهران

۲-بزرگراه شهيد بابايي شرق، بعد از خروجي هنگام، لاين كندرو شهرك اميد، خيابان كوهستان، باغ پرندگان تهران

تلفن تماس

۷۷۰۷۵۲۱۵ – ۷۷۰۷۵۲۱۰ – ۷۷۰۷۵۲۱۴

ساعت کار باغ پرندگان تهران همه روزه از ساعت ۹ صبح لغایت ۶ بعد از ظهر است.

کامنت خود را بگذارید